Zloděj křičí „chyťte zloděje“…..

09.05.2022

V minulých týdnech jsem na facebooku zaregistroval oznámení o položení základního kamene dalšího velkého developerského projektu na brandýském Vrábí. Nejmenovaný místostarosta na zveřejněném snímku s doširoka rozesmátým obličejem poklepával kladívkem na základní kámen a v doprovodném textu jsme se mohli dočíst, o jakou že to, pro město záslužnou věc, se zasloužil.

Ta zásluha má spočívat v tom, že se svým vyjednávacím umem a taktikou dokázal do plánovací smlouvy s developerem dostat pro město výhodné podmínky. Developer se zavázal finančně přispět na vybudování potřebné infrastruktury v dané lokalitě a tím město ušetřilo. Takže jsou uspokojeny obě strany a vedení města není proto jasné, proč nikoli občané bydlící v té lokalitě a opozice v zastupitelstvu. A proč je zmiňovaný místostarosta tolik kritizován? Za to, že v této lokalitě byla do územního plánu schváleném ještě za vedení ODS vpuštěna obytná zástavba a s ní všechny problémy, jako je nadměrná dopravní zátěž, nedostatečná kapacita městských škol, nedostatečná městská infrastruktura? Za to přeci stávající vedení města nemůže, to nyní již jen hasí oheň, který rozdělal někdo jiný. Takto nám to na proběhlých zasedáních zastupitelstva opakovaně sdělil i sám pan starosta, ačkoli většinou veřejností pokládané otázky týkající se územního plánování obratem přesměrovává na své místostarosty.

V čem je tedy pes zakopán? Pravdou je, že obytné plochy nyní ve velkém zastavované pronikly do územního plánu již za vlády ODS. Ale je to jen polovina pravdy, ta druhá hovoří o tom, že tyto plochy územní plán přednostně určoval pro bydlení v rodinných domech, a teprve poté až pro bytové domy, které jsou svou hustotou osídlení a s tím spojenými negativními vlivy výrazně horší.

A město má nástroje, jak toto přednostní využití vymáhat, například regulační plán. Musí ale pevně trvat na svém a odolat mnohým vábničkám developerů. Těžko uvěřit tvrzení, že zvýšení původně zamýšlené hustoty obyvatel na několikanásobek je pro město přínosem. Spíše pro developera, jednoduchými počty lze totiž odhadnout, o kolik se zhodnotí 1m2 jeho pozemku, pokud může kapacitu území takto několikráte navýšit. V tom srovnání je potom jeho "příspěvek" na infrastrukturu výborně zhodnocená investice.

Že to stávající vedení města, s tvrdošíjně deklarovaným heslem "za to my přeci nemůžeme, jen hasíme to, co jsme nezapálili", asi nemyslí tak vážně, se ukázalo v uplynulých týdnech. Navrhlo a prosadilo změnu původně nezastavitelných pozemků určených pro výsadbu ochranné zeleně podél právě stavěného obchvatu Staré Boleslavi. Vytvořilo na nich tedy v územním plánu novou plochu pro bydlení, ačkoli dobře ví o problémech s kapacitou čistírny odpadních vod, dopravou a infrastrukturou. Obhajoba těchto nesystémových kroků ekonomickým přínosem může vyvolávat dojem, že takový přínos bohužel není jen pro městskou kasu.

Připravují se další velké developerské projekty jako je brandýská Mariánská cesta a boleslavská U jatek. Pokud i zde město bude při jednáních s investory tahat za kratší konec a připustí vyšší hustoty osídlení s obhajobou "za to nemůžeme, to ODS", naplní tak výstižné úsloví uvedené v názvu tohoto článku.

© 2018 Zdeněk Adámek. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky